Перевірте платіжку за газ – чи є в ній EIC-код?

0

газправда

В останні роки енергетична незалежність України стала одним з найважливіших напрямків в роботі уряду. Адже від того, наскільки країна може забезпечити свої потреби у вуглеводнях, залежить її економічна стабільність. Зараз в газовій галузі виникають певні проблеми і питання, які необхідно роз’яснювати і пояснювати вітчизняним споживачам, відзначають фахівці порталу ГазПравда, який надає безкоштовні онлайн-консультації про тарифи, субсидії на газ та інші актуальні питання.

Ціна на енергоносії повинна озвучуватися заздалегідь

При формуванні газового ринку для потреб населення з’явилася одна важлива функція: ціну на паливо споживачі повинні дізнаватися заздалегідь. Було визначено, що зміну ціни необхідно оприлюднити за 5 днів до початку місяця. Тобто, про вартість газу в січні 2020 року люди повинні були дізнатися не пізніше 26 грудня 2019 р.

І тут почали виникати проблеми. Регіональні газопостачальні організації підняли ціни на газ, але населення про це повідомили набагато пізніше.

Фахівці вважають, що подібна відстрочка в повідомленні – це пряме порушення прав споживачів, оскільки люди про істотне збільшення ціни на газ дізналися після того, як його спожили. При своєчасному оприлюднення вартості клієнти газзбутів змогли б вибрати іншого постачальника з більш привабливими цінами і укласти договір з ним.

У вітчизняному регуляторі (НКРЕКП) зреагували на подібне порушення правил з боку регіональних збутових організацій. Ольга Бабій, яка є членом комісії, в інтерв’ю заявила, що недобросовісні газзбути, які вчасно не повідомили про зміну вартості, будуть перевірені і можливо оштрафовані.

Крім цього, О. Бабій вказала на те, що попередньо озвучені ціни можуть здатися клієнтові завищеними, і він має право змінити постачальника, адже це найголовніший принцип конкуренції. Якщо газзбути не опублікують ціни в установлений строк, то регулятор направить до них перевіряючих і буде виписувати штрафи за ці порушення. Як зазначила член НКРЕКП, максимальна сума штрафу за це становить 850 тисяч гривень.

Цими порушеннями стурбовані і в Антимонопольному комітеті. Регулятор зобов’язав газопостачальні компанії інформувати споживачів про зміну вартості палива до того, як вона почне діяти і визначати ціну на рівні, що створює конкурентне середовище на ринку. Дані рекомендації, які повинні бути виконані в обов’язковому порядку, направили одночасно 38 газзбутам. У комісії з’явилися обґрунтовані підозри в змові постачальників газу, які встановили однакові ціни.

Директор газового департаменту, що входить до складу НКРЕКП, Т. Рябуха повідомила, що якщо комісія після перевірки та аналізу її результатів виявить недотримання антимонопольного законодавства, то регулятор подасть скаргу в АМКУ.

Чому EIC-код повинен бути в платіжних квитанціях

Недобросовісні газопостачальні компанії помічені ще і в тому, що приховують EIC-коди, а саме цей персональний номер дуже важливий при зміні постачальника: саме по ньому ідентифікується споживач в газзбуті, і присвоюється він саме облгазом.

Оскільки з 01.07. 2020 р. спростилася процедура приєднання, деякі обласні і місцеві постачальники перестали друкувати EIC-код у своїх платіжних квитанціях. Згідно запевненням фахівців центру ГазПравда, який був створений з ініціативи ФРНГ, що об’єднує в собі провідні підприємства нафтогазової галузі України, це явне порушення прав споживачів, яке допомагає утримувати клієнтів.

Зараз НКРЕКП видала розпорядження, в якому йдеться про те, що всі облгази зобов’язані вказувати EIC-код в особистому кабінеті на сайті і в платіжних квитанціях.

Джерело: офіційний сайт консультаційного центру ГазПравда www.gazpravda.com.ua

Залишити коментар

Your email address will not be published.

13 + 4 =